Word Problem

Mary is going to the garden centre to buy some garden tools to tend her new vegetable garden.  She would like to buy a rake for $26.17 and a hoe for $15.03.  Mary also needs a shovel that costs $14.94 .  How much will these three items cost.

Write the math equation: ______________________

How much will the three tools cost Mary? _______

Show your work!